کارگزار رسمی گمرک کیست؟

شما می توانید همین حالا برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما اقدام کنید    ۴۴۶۶۷۰۹۷ ۰۲۱

کارگزار رسمی گمرک کیست؟
کارگزار رسمی گمرک کیست؟

  ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

کارگزار رسمی گمرک کیست؟


می‌توان وظایف کارگزار را در موارد زیر خلاصه نمود:
1.    فرامین صاحب کالا را که در جهت ترخیص کالا ارائه می‌نماید انجام دهد.
2.    در صورت درخواست صاحب کالا سایر مراحل واردات یا صادرات کالا را پیگیری و کنترل نماید.
3.    کارگزار به عواید مالی صاحب کالا بی نظر است و در جهت منافع صاحب کالا با استفاده از قانون تلاش می‌کند.
4.    کارگزارباید از طرف صاحب کالا امین و امانتدار باشد.
در حال حاضر فقط کارگزار گمرکی (حق العمل کاران) دارای پروانه معتبر از گمرک و کارمندان تمام وقت به عنوان نماینده شرکت از طرف شرکت‌ها که با وجود وکالت نامه قانونی از جانب شرکت به طور دائم به ترخیص کالای مربوط به آن شرکت می‌پردازند به عنوان ترخیص کار نزد گمرک وجاهت قانونی دارند. در غیر از این دو مورد شخص باید به عنوان یک کارگزار گمرکی (حق‌العملکار) وجاهت قانونی داشته باشد اشخاص حقیقی می‌توانند خود نسبت به ترخیص کالای خود اقدام یا از خدمات کارگزاران گمرکی برای ترخیص استفاده کنند(تبصره ۳ و ۴ ماده ۵۸ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی مصوب سال ۱۳۹۱هیئت وزیران)

ترخیص کالا توسط ترخیص کار

هر شخصی می‌تواند مستقیماً به ترخیص کردن کالای خود بپردازد، اما اگر برای این کار از ترخیص کار استفاده شود بهتر است، زیرا روال کار سریعتر انجام شده و با موانع کمتری روبرو هستید. این شخص باید دارای ویژگی‌ها و شرایطی باشد که هم از نظر قانون و گمرک و هم از طرف مالک کالا مورد تأیید باشد که آزاد شدن کالا راحت تر صورت گیرد. به طور کلی یکی از فرایندهای وقت گیر، پرقانون و پیچیده در صادرات و واردات ترخیص کالاست. افرادی که برای اولین بار اقدام به این کار می‌نمایند با مسائل و مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند چون بسیاری از قوانین و راه‌های تسریع کننده و تسهیل گر ترخیص را نمی‌دانند. در این شرایط پیشنهاد می‌شود از شخصی به عنوان ترخیص کار استفاده شود.

مجوزهای ترخیص کالا

همانگونه که گفته شد ترخیص بعضی کالاها نیاز به مجوز دارد. بعضی از این مجوزها را با هم مرور می‌کنیم:

  • مجوز استاندارد اجباری که از سایر مجوزها اهمیت بیشتری دارد برای کالاهایی به تعداد کمتر از 5 عدد و قیمت زیر 3000 دلار معاف است؛ اما برای بقیه موارد باید مجوز دریافت کنند.
  • مجوز حمل کالا که مشمول کالاهایی است که توسط وسایل خارج از ایران حمل شده باشند. بر اساس این مجوز باید 10 درصد هزینه حمل از مبدأ تا گمرک پرداخت شود.
  • مجوز قرنطینه که مربوط به کالاهای حیوانی و گیاهی می‌شود و بیشتر مربوط به صنایع غذایی است.
  • ترخیص کالا با مجوز بهداشت برای لوازم آرایشی و بهداشتی انجام می‌شود و باید از طریق آزمایش‌ها سلامت این اجناس تأیید شود.
  • مجوز ارشاد برای ترخیص کالاهایی مانند ابزارآلات و ماشین آلات ضروری است.
  • مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای کالاها و اقلام فرهنگی و اسباب بازی لازم است.