ترخیص کالا چیست

شما می توانید همین حالا برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما اقدام کنید    ۴۴۶۹۰۷۷۱ ۰۲۱

ترخیص کالا چیست
ترخیص کالا چیست

  ۱۳۹۴/۱۲/۰۱

ترخیص کالا اصطلاحی است که جهت اظهار کالا به گمرک و آزادسازی آن برای وارد کننده یا صادر کننده کالا مورد استفاده قرار می گیرد.
فعالیت ترخیص کالا شامل آماده سازی و ثبت اسناد به صورت فیزیکی یا الکترونیکی و محاسبه پرداختی ها شامل مالیات ، ماخذ تعرفه گمرکی ، سود بازرگانی ، حقوق گمرکی و تسهیلات ارائه شده توسط دولت به واردکنندگان و صادر کنندگان کالا می باشد.
در بسیاری از کشورها کارگزاران گمرکی یا حق العمل کاران فعالیت خود را در زیر مجموعه فعالیت فورواردی کالا به انجام می رسانند البته تجارت های مستقل و خطوط کشتی رانی ، وارد کنندگان و صادر کنندگان ، عمده ی کارفرمایان حق العملکار گمرکی محسوب می شوند.

 

ترخیص کالا در ایران به مفهوم آماده سازی و ارائه اسناد و مدارکی از جمله مجوزات لازم جهت ترخیص کالا نظیر مجوزهای ترخیص کالا مانند مجوز استاندارد ، مجوز بهداشت ، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان ، مجوز سازمان انرژی اتمی ، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات ، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیر ایرانی به حمل و نقل بین المللی خود پرداخته باشند (شامل 10% کرایه حمل کالا) تعلق می گیرد را شامل می شود. ترخیص کالا همچنین شامل حمل و ارسال کالا به مقصد نهایی درون مرزی می باشد. بسیاری از ترخیص کاران در حوزه هایی چون صنایع فلزی ، شیمیایی و ماشین آلات و مواد اولیه به تخصص رسیده اند. ترخیص کاران معمولا در گمرکات بنادر و فرودگاه ها و یا مناطق آزاد متمرکز و مستقر می شوند.

پرسش و پاسخ : ( تعداد ۲ مورد )

محمد

۱۳۹۶/۰۴/۱۶

باسلامبنده حدود پنج میلیون از چین خرید دارم با شرکت سازنده کالا به توافق رسیدیم همچنین ازشون نمونه خواستم وفرستادن میخواستم ببینم هر میلیونی چقدر گمرک بهش تعلق میگیره واسه قطعات موبایل اگه میزان خرید فرقی نمیکنه تا بیشتر خرید کنم


پاسخ

۱۳۹۶/۰۴/۱۶

با سلام بفرمائید چه نوع قطعاتی از موبایل مدنظرتون هست و گمرکی کالا با توجه به مبلغ پروفرمای شما یا همان مبلغ خرید شما بالا می رود.

Mohamad

۱۳۹۵/۱۲/۱۹

سلام ببخشید برای واردات اسباب بازی حداقل چه حجمی را سفارش قبول میکنید جهت ترخیص؟ ممنون


پاسخ

۱۳۹۵/۱۲/۱۹

با سلام حجم و وزن برای ترخیص فرقی نمی کند ولی میزان هزینه های شما با حجم پایین تر بالا می رود و این بررسی ها باید توسط خودتان انجام شود.

برای ما پیغام بگذارید