ترخیص کالا چیست

شما می توانید همین حالا برای مشاوره با کارشناسان مجرب ما اقدام کنید    ۴۴۶۶۷۰۹۷ ۰۲۱

ترخیص کالا چیست
ترخیص کالا چیست

  ۱۳۹۶/۱۲/۰۷

منظور از ترخیص کالا چیست؟

ترخیص کالا به معنای انجام کلیه فعالیت‌ها و اقداماتی است که باید برای وارد کردن کالاهای مختلف به کشور، با رعایت قوانین و مقررات آن انجام دهید. شایان ذکر است ترخیص کالا تنها برای واردات کالا انجام نمی‌شود و فرایند صادرات نیز در این حیطه قرار می‌گیرد. عملیات ترخیص طی سپری کردن فرایندهایی از جمله بیمه، مالیات، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و ... قابل انجام است.

قبل از اقدام به ترخیص کالا باید مجوزهای لازم را از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجوز از اداره مبارزه با مواد مخدر و ... را تهیه کنید. بسته به نوع هر کالا باید مجوزهای لازم را دریافت کنید تا بتوانید کالای مورد نظر را ترخیص کنید. پس از اخذ تمام این مجوزها می‌توانید به شعب مختلف گمرک مراجعه نموده و برای ترخیص کالای خود اقدام کنید. پس از تهیه مجوزهای لازم به سه روش می‌توانید اقدام کنید:

  • دفاتر گمرک کشور: گمرک تهران، گمرک بندرعباس، گمرک بوشهر
  • ترخیص در فرودگاه‌های بین المللی کشور
  • ترخیص در مناطق آزاد(تصویر 1)

به بیانی دیگر :

ترخیص کالا اصطلاحی است که جهت اظهار کالا به گمرک و آزادسازی آن برای وارد کننده یا صادر کننده کالا مورد استفاده قرار می گیرد.
فعالیت ترخیص کالا شامل آماده سازی و ثبت اسناد به صورت فیزیکی یا الکترونیکی و محاسبه پرداختی ها شامل مالیات ، ماخذ تعرفه گمرکی ، سود بازرگانی ، حقوق گمرکی و تسهیلات ارائه شده توسط دولت به واردکنندگان و صادر کنندگان کالا می باشد   .
در بسیاری از کشورها کارگزاران گمرکی یا حق العمل کاران فعالیت خود را در زیر مجموعه فعالیت فورواردی کالا به انجام می رسانند البته تجارت های مستقل و خطوط کشتی رانی ، وارد کنندگان و صادر کنندگان ، عمده ی کارفرمایان حق العملکار گمرکی محسوب می شوند.

ترخیص کالا در ایران به مفهوم آماده سازی و ارائه اسناد و مدارکی از جمله مجوزات لازم جهت ترخیص کالا نظیر مجوزهای ترخیص کالا مانند مجوز استاندارد ، مجوز بهداشت ، مجوز وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان ، مجوز سازمان انرژی اتمی ، مجوز وزارت ارتباطات و مخابرات ، مجوز مبارزه با مواد مخدر، مجوز قرنطینه مرزی و مجوز قرنطینه نباتی و البته مجوز وزارت راه که به کلیه کالاهایی که با ناوگان غیر ایرانی به حمل و نقل بین المللی خود پرداخته باشند (شامل 10% کرایه حمل کالا) تعلق می گیرد را شامل می شود. ترخیص کالا همچنین شامل حمل و ارسال کالا به مقصد نهایی درون مرزی می باشد. بسیاری از ترخیص کاران در حوزه هایی چون صنایع فلزی ، شیمیایی و ماشین آلات و مواد اولیه به تخصص رسیده اند. ترخیص کاران معمولا در گمرکات بنادر و فرودگاه ها و یا مناطق آزاد متمرکز و مستقر می شوند.

اهمیت گواهی بازرسی در ترخیص کالا
گواهی بازرسی یک سندی است که عموما برای واردات کالاهایی مانند محصولات گوشتی، کالاهای فاسدشدنی و تجهیزات صنعتی لازم است. این سند شرایط  و مشخصات مناسب و همچنین حجم اعلام شده هنگام خروج از بندر را نشان می دهد.


گواهی های بازرسی بر دو نوع  می باشد:


1.    گواهی بازرسی پیش از حمل( PSI)
در این نوع گواهی خریدار می تواند اطمینان حاصل نماید، کالای تحویل داده شده به متصدی حمل و نقل یا شرکت کننده با قرارداد فروش از لحاظ کمی و کیفی منطبق می باشد.  
2.    گواهی بازرسی کالا در مبدا (COI)
برای ترخیص کالاهایی که استاندارد اجباری  لازم دارند نیاز به گواهی بازرسی در مبدا می باشد یعنی این کالاها باید  یکی از استانداردهای بین المللی منطبق را داشته باشند.  نمونه برداری یکی از موارد  بازرسی COI می باشد.
 
قبض انبار و اهمیت آن در ترخیص کالا
 
قبض انبار یا قبض رسید و تحویل کالا به انبار سندی است که تحویل گیرنده کالا (انباردار) به موجب آن تحویل یا رسید کالایی را با مشخصات خاصی ازتحویل گیرنده درتاریخ ورود معینی گواهی می نماید. در قبض انبار موارد زیر ذکر می شود:
•    شماره ردیف دفترانبار
•    شماره بارنامه
•    مرز ورودی
•    شماره قبض انبار
•    شماره انبار
•    شرکت حمل کننده
•    نام صاحب کالا
•    علامت کالا
•     نوع کالا
•    نوع بسته
•    تعداد
•    وزن کالا یا ظرف
•    تاریخ تحویل کالا
 
تعریف گروپاژ در ترخیص کالا
 
اگر که کانتینر حمل کالا در اختیار واردکننده  نباشد و کانتینر حمل کالا مشترک با بار دیگر وارد کنندگان باشد ، به اصطلاح حمل کالای شما گروپاژ خواهد بود.
اگر مقدار و حجم کالا کمتر از مقدار فضای یک کانتیز باشد بهتر است کالای واردکننده با کالای دیگران به صورت مشترک در یک کانتینر باشد زیرا هزینه حمل را پایین می آورد اما زمان حمل بیشتر طول می کشد.
اسناد مهمی که برای واردات و ترخیص کالا مورد نیاز است
فاکتورر (invoice)- پیش فاکتور (proforma invoice )- فهرست عدل بندی( packing)- قبض انبار- ترخیصیه- بارنامه- مانیفست- گواهی مبدا- ثبت سفارش- کارت حق العمل کاری- کارت بازرگانی- گواهی بازرسی


هزینه های گمرکی در ترخیص کالا
هزینه های گمرکی وجوهی هستند که جهت بعضی از خدمات گمرکی مثل تخلیه ، بارگیری یا باربری  یا بارچینی و انبارداری ، آزمایشگاه،   کارشناسی کالا ، بدرقه باید پرداخت شود.


مجوزها در خصوص ترخیص کالا
-    مجوز استاندارد اجباری: کالا هایی که از نظر تعداد کمتر از 5 عدد و از لحاظ ارزش کمتر از 0333 دلار باشند از گرفتن مجوز استاندارد معاف می شوند البته در صورت روال و تکرار این واردات از آن جلوگیری خواهد شد .
صادرات کالا برای صادر کنندگان برتر و تولید کنندگان دارای پروانه استاندارد به این مجوز نیاز ندارد. کالای ترخیص شده به جهت ورود موقت نیازی به مجوز استاندارد ندارد.
مجوز وزارت راه یا مجوز حمل کالا: این مجوز در خصوص محموله هایی که با ناوگان غیر ایرانی حمل شده باشند منظور می گردد و شامل ده درصد کرایه حمل کالا از مبدا تا گمرک مورد نظر می باشد،
- مجوز قرنطینه: مجوز قرنطینه به دو دسته قرنطینه نباتی و قرنطینه حیوانی تقسیم می شود.
- مجوز بهداشت: جهت واردات و ترخیص کالاهای مواد غذایی و لوازم آرایشی و بهداشتی نیاز به مجوز واردات از بهداشت می باشد.
- مجوز ارشاد: جهت ورود ماشین آلات چاپ به کشور مجوز این وزارتخانه ضرورت میابد.
مجوز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان: برای واردات اسباب بازی نیاز به این مجوز داریم، واحد های صدور مجوز اسباب بازی در تهران ، بوشهر و خوزستان و هرمزگان مستقراند.
مجوز سازمان انرژی اتمی: جهت واردات و ترخیص کالا هایی از جمله رادیو داروها، ترخیص قراضه و ضایعات چدن، فولاد ، ترخیص شمش های ضایعاتی، ترخیص قراضه مس، ترخیص قراضه و ضایعات نیکل ترخیص قراضه و ضایعات آلومینیوم، سرب، روی، قلع،ترخیص ماشین های مجهز به لیزر ،ترخیص دستگاه های گیرنده و فرستنده تلفن همراه،ترخیص بی سیم ها، ترخیص لامپ های ماوراء بنفش،  ترخیص دستگاه لیزرهای پزشکی یا دندانپزشکی، ترخیص دستگاه های رادیوگرافی ،ترخیص دستگاه های ایکس ری بازرسی کالا نیاز به این مجوز داریم البته در خصوص بعضی از کالاها که خطر بیشتری دارند مجوز ورود و ترانزیت هم علاوه بر ترخیص کالا نیاز است.


ترخیص ماشین آلات راهسازی:
ورود و ترخیص ماشین آلات معدنی و راهسازی غیراسقاطی با ارز متقاضی، به صورتی که حداکثر 13 سال از ساخت آنها نگذشته باشد و با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط، اجازه وزارت صنعت، معدن و تجارت را لازم دارد مجاز است.

پرسش و پاسخ : ( تعداد ۵ مورد )

حميداكبرى

۱۳۹۷/۱۱/۰۳

باسلام براى واردات الومينيوم قراضه اطلاعات ميخواستم لطفاً راهنماييم كنيد


پاسخ

۱۳۹۷/۱۱/۰۳

سلام این خدمات در مجموعه ما انجام نمیشود

سعید

۱۳۹۷/۰۳/۰۱

سلام برای واردات یونجه از کشورهای اوراسیااطلاعات میخواستم وشماره یک نفر ترخیص کار ممنون میشم جواب بدید


پاسخ

۱۳۹۷/۰۳/۰۱

باسلام

لطفا تماس حاصل فرمایید

علی

۱۳۹۶/۱۰/۳۰

برای صادرات مواد کشاورزی چطور باید عمل کنم ؟


پاسخ

۱۳۹۶/۱۰/۳۰

سلام در زمینه صادرات با آقای جعفری 09126368907 تماس بگیرید.ممنون

محمد

۱۳۹۶/۰۴/۱۶

باسلامبنده حدود پنج میلیون از چین خرید دارم با شرکت سازنده کالا به توافق رسیدیم همچنین ازشون نمونه خواستم وفرستادن میخواستم ببینم هر میلیونی چقدر گمرک بهش تعلق میگیره واسه قطعات موبایل اگه میزان خرید فرقی نمیکنه تا بیشتر خرید کنم


پاسخ

۱۳۹۶/۰۴/۱۶

با سلام بفرمائید چه نوع قطعاتی از موبایل مدنظرتون هست و گمرکی کالا با توجه به مبلغ پروفرمای شما یا همان مبلغ خرید شما بالا می رود.

Mohamad

۱۳۹۵/۱۲/۱۹

سلام ببخشید برای واردات اسباب بازی حداقل چه حجمی را سفارش قبول میکنید جهت ترخیص؟ ممنون


پاسخ

۱۳۹۵/۱۲/۱۹

با سلام حجم و وزن برای ترخیص فرقی نمی کند ولی میزان هزینه های شما با حجم پایین تر بالا می رود و این بررسی ها باید توسط خودتان انجام شود.

برای ما پیغام بگذارید